Bezpieczna droga do szkoły

Iwona Wołowska

Wrzesień to czas akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, która odbywa się w naszej szkole już od wielu lat. Nasza placówka położona jest blisko drogi, na której odbywa się dość intensywny ruch drogowy. Uczniowie dochodzą do szkoły z dalszych odległości, poruszają się także rowerami, autobusem lub z rodzicami autem. Chcemy by nasi uczniowie byli bezpieczni, dlatego też to właśnie wrzesień, początek roku szkolnego jest tym czasem, kiedy powinniśmy wszyscy sobie przypomnieć zasady bezpieczeństwa. W akcji uczestniczyli wszyscy, począwszy od klasy 0 do klasy VIII. Najmłodsi oglądali filmy edukacyjne, uczestniczyli w pogadankach na temat bezpieczeństwa, uczyli się rozpoznawać znaki drogowe, wykonywali gazetki klasowe dotyczące akcji, spacerowali po Trzemesznie obserwując ruch drogowy i uczyli się bezpiecznie przechodzić przez ulicę, brali udział w happeningu – Znaki drogowe, wzięli udział w konkursie wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Starsi uczniowie głównie skupiali się na bezpiecznej jeździe na rowerze, uczyli się, jak przygotować rower do jazdy, na boisku ćwiczyli trudne manewry skrętów. Niektórzy mogli swoją wiedzę i umiejętności przećwiczyć i utrwalić podczas Zjazdu Cyklistów. Odbył się także konkurs na pracę plastyczną – I miejsce zdobył Maksymilian Szeliga z klasy IV, a najładniejszą makietę wykonała klasa VII. Dodatkowo podczas apelu szkolnego klasa I zaprezentowała scenkę „Znaki opiekunowie” oraz zaśpiewała piosenkę „Znaki drogowe” wspólnie z klasą II. Akcja się zakończyła, ale temat bezpieczeństwa jeszcze nie raz pojawi się w naszej szkole. Dbajmy o siebie i bądźmy bezpieczni.