Przyrodnicze ABC...
8.06.2022r. uczniowie naszej szkoły z klas V-VIII wzięli udział w warsztatach przyrodniczych w Chyrzynie w Centrum Edukacji Ekologicznej PN "Ujście Warty".
Kiedy, na jakich terenach i w jakim celu powstał PN "Ujscie Warty", jakie gatunki ptaków wodno-błotnych podlegają ochronie na terenie parku? Na te pytania znamy już odpowiedź. Spacer na terenie mokradeł pozwolił nam zrozumieć jaki jest charakter tego parku narodowego i poznać mnóstwo ciekawostek przyrodniczych...
Celem zajęć było również zbadanie czystości wód rozlewisk Warty oceniając jej stan biologiczno-chemiczny.
W pobliskim kanale Warty ustalaliśmy przezroczystość wody przy pomocy krążka Secchiego, a po pobraniu próbek, w laboratorium mierzyliśmy pH wody oraz stężenie azotu i fosforu, aby ustalić, czy rzece zagraża problem eutrofizacji.
W kolejnym etapie zajęć, zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt – podbieraki, pojemniki z wodą i pędzelki ruszyliśmy na ŁOWY BEZKRĘGOWCÓW!
Staraliśmy się o to, aby wyłowić wiele okazów z różnorodnych grup bezkręgowców zapewniając im jednocześnie stały kontakt z wodą i humanitarne traktowanie.
Po przyjściu do laboratorium złowione okazy obserwowaliśmy pod binokularami i mikroskopem. Zostały przez nas oznaczone przy pomocy specjalistycznych przewodników – oczliki, rozwielitki, kałużnice, topiki, larwy ważek, itp. Niektóre z nich, tzw. bioindykatory były dla nas wskazówką w ocenie czystości warciańskich wód.
Dzisiejsze zajęcia pozwoliły nam zobaczyć, na czym polega codzienność przyrodnika – poznaliśmy bliżej metody i sprzęt jaki jest nieodzowny w jego pracy.
Po wielu miesiącach zdalnego nauczania z powody pandemii Cowid-19 dobrze było ponownie popracować w grupach. Poza tym już chyba zapamiętamy nazwy: larwa komara, pływak zółtobrzeżek, błotniarka stawowa a nie wszędobylski ROBAK! :)