ŻYWE LEKCJE HISTORII W SZKOLE
PROJEKT EDUKACYJNY SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. POLSKICH STRAŻAKÓW
W TRZEMESZNE LUBUSKIM

W dzisiejszych czasach, w dobie komputerów i smartfonów, zainteresowanie uczniów lekcjami historii jest bardzo trudnym zadaniem dla nauczyciela tego przedmiotu. Tradycyjne wykłady powoli odchodzą do lamusa. Dziś zastępują je prezentacje medialne, wycieczki fakultatywne oraz żywe lekcje historii lub spotkania autorskie.
18 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Trzemesznie Lub. odbyły się zajęcia Żywej lekcji historii. Mateusz Górski - historyk wojskowości, rekonstruktor historyczny wieków XIV i XV, wprowadził uczestników projektu w zamierzchłe czasy średniowiecza. Uczniowie klas: V - VIII z dużym zaciekawieniem wysłuchali opowieści o rycerzach, ich uzbrojeniu, taktyce działań bojowych i obyczajach. Rzeczywistość ówczesna wcale nie była taka kolorowa, jak nam się dziś wydaje. To nie tylko rycerskie turnieje, walki, wojna stuletnia, ale trudna codzienność i warunki życia, zupełnie odmienne od współczesnych. W trakcie zajęć przedstawiono elementy zbroi i uzbrojenia rycerzy spod Grunwaldu czy Azincourt. Na dodatek każdy uczestnik projektu mógł dotknąć osobiście i zapoznać się z rekwizytami broni oraz z samą zbroją. Uczniowie byli zaskoczeni ciężarem i rozmiarami ówczesnych narzędzi walki. Próby użycia miecza pokazały, jak wielką siłę i sprawność mieli nasi przodkowie.
Być może zafascynowani tak zaprezentowaną historią uczniowie w przyszłości zechcą działać w grupach rekonstrukcyjnych. Dawno miniona epoka ożyła bowiem w sercach wielu naszych wychowanków. Może wpłynie to na rozwój ich zainteresowań historycznych i poszerzenia horyzontów wiedzy. Warto wspomnieć, że zagadnienia zawarte w tym projekcie łączą się z zapisami w podstawie programowej dla szkół podstawowych i średnich, a co za tym idzie, są idealnym uzupełnieniem wiedzy historycznej ucznia.

Aleksander Tracz
Katarzyna Borowiecka