To tytuł projektu, który został zrealizowany w Szkole Polskich Strażaków w Trzemesznie Lubuskim. Impreza taka odbyła się 14 listopada 2017 r. i uczestniczyli w niej uczniowie z zaprzyjaźnionej  Szkoły Podstawowej we Friedland z panią Dyrektor Elke Lange i wychowawcą oraz uczniowie klasy V z naszej szkoły.  Z delegacją  z zaprzyjaźnionej szkoły przyjechał  Burmistrzem Friedland pan Thomas Hahle.
Celem spotkania był udział uczniów we wspólnym przedsięwzięciu  realizowanym w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERRG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Polegało ono na zorganizowaniu przez uczniów wystawy fotograficznej pt. ,,Moja mała ojczyzna Trzemeszno – Friedland”. Uczniowie przynieśli ze sobą  wykonane  wcześniej zdjęcia. Zdjęcia przedstawiały ciekawe pod względem historycznym, przyrodniczym lub krajobrazowym miejsca obu miejscowości – Trzemeszna i Friedland.
Uczestnicy projektu pracowali w mieszanych polsko – niemieckich grupach i mimo bariery językowej bardzo dobrze się porozumiewali. Uczniowie umieścili zdjęcia w antyramach w których wykonali ciekawe, kolorowe tła, przykleili  tytuł wystawy, podpisy pod zdjęciami w języku polskim i niemieckim oraz logo projektu. Wszyscy bardzo chętnie pracowali.
Po wykonaniu zadania odbył się konkurs na najciekawsze zdjęcia. Uczestnicy projektu wybrali drogą głosowania po 5 zdjęć ze strony polskiej i niemieckiej. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody.
Po wspólnej pracy przyszedł  czas na wspólną zabawę. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Friedland oraz z Trzemeszna rywalizowali w konkurencjach sportowo -  rekreacyjnych połączonych z nauką słów polskich i niemieckich. Zabawy przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze. Po wspólnym obiedzie uczestnicy projektu bawili się jeszcze na boisku szkolnym. Na koniec spotkania nastąpiło podsumowanie realizacji projektu, wręczenie nagród, słodyczy oraz wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia.
Aby spotkanie odbywało się w pełnym zrozumieniu uczestnikom projektu towarzyszył tłumacz. Wszyscy uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni z efektów wspólnej pracy. Impreza była bardzo udana i z niecierpliwością czekamy na dalsze spotkania polsko – niemieckie.