W Szkole Podstawowej im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lubuskim 14 listopada 2017r. będzie realizowany projekt polski – niemiecki w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 pod tytułem ,,Moja mała ojczyzna w obiektywie uczniów, czyli polsko – niemiecka przygoda z fotografią’’. Celem projektu jest kontynuowanie współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową im. Polskich Strażaków w Trzemesznie Lub., a Szkołą Podstawową we Friedland, zacieśnianie kontaktów i przyjaźni pomiędzy uczniami i nauczycielami obu szkół oraz  zaprezentowanie walorów przyrodniczych  Trzemeszna i Friedland poprzez wspólny udział uczniów obu szkół w projekcie fotograficznym.
W ramach projektu uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Trzemeszna i Szkoły Podstawowej z Friedland zorganizują wystawę fotograficzną pt. ,,Moja mała ojczyzna - Trzemeszno  i Friedland“. W projekcie weźmie udział 30 osób (14 osób ze strony niemieckiej i 16 osób ze strony polskiej). Zdjęcia zostaną wyeksponowane na korytarzu Szkoły w Trzemesznie, a podczas następnego wspólnego spotkania zostaną przekazane szkole we Friedland, aby tam uczniowie mogli je obejrzeć.